Windows 10’da Kayıtlı Wi-Fi Şifrelerini Görüntüleme

Windows 10 bilgisayarınıza bağlandığınız Wi-Fi ağlarının şifresini başka bir cihazınızda kullanmak ya da başka bir kişiyle paylaşmak isteyebilirsiniz. Eğer ilgili Wi-Fi ağını siz yönetmiyorsanız şifresini bilmek ya da akılda tutmak her zaman mümkün olmuyor. Şifreyi bir kere alıp bağlandığınız bilgisayarınız aslında sizin yerinize bu hatırlama işini yapıyor.

Bağlı olduğunuz ya da daha önceden bağlandığınız ancak şifresini hatırlamadığınız tüm kablosuz ağların şifresini aşağıdaki işlemler ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayarda Wi-Fi Şifresi Öğrenme

İlk olarak Başlat düğmesinin yanındaki büyüteçe basarak arama kısmına CMD yazıyoruz.

Karşımıza çıkan “Komut İstemi” seçeneğine sağ tıklayarak açılan menüden ya da sağda gözüken seçeneklerden “Yönetici Olarak Çalıştır” yazana tıklıyoruz. “Evet” yanıtını vererek devam ediyoruz.

Açılan Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu giriyoruz.

netsh wlan export profile folder=C:\ key=clear

Bu komut C diskinizin ana dizinine her Wi-Fi için ayrı bir XML dosyası oluşturacak.

XML dosyası oluşturmadan önce bilgisayarınızda kayıtlı Wi-Fi profillerini görmek isterseniz, şu komutu yazmanız yeterli.

netsh wlan show profile

Hepsini almak yerine içlerinden birini seçerek sadece onun bilgilerini almak için ise aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

netsh wlan export profile name="ilgili wifi adı" folder=C:\ key=clear

XML Profil Dosyasından Wi-Fi Şifresini Bulma

Yukarıdaki işlemleri yaparak C diskinizde Wi-Fi profiline ait XML dosyası oluştuktan sonra geriye sadece bu dosyanın içerisinden şifreyi öğrenmek kalıyor.

C diskimizi açıyoruz, Wi-Fi adı.xml adlı dosyaya sağ tıklayarak “Not Defteri ile aç” ya da Birlikte Aç > Not Defteri adımlarını takip ederek dosyayı bir metin düzenleyici ile açıyoruz.

CTRL + F yaparak “Bul” moduna geçiyoruz ve keyMaterial yazarak şifrenin olduğu kısıma gidiyoruz.

<keyMaterial> tagları arasında bulunan metin Wi-Fi bağlantımızın şifresi oluyor.

Gürkan ATILGAN avatar

Gürkan ATILGAN

Müzikle uğraşır, fotoğraf çeker, teknolojiyle yakından ilgilenirim.

More Posts - Website

Follow Me:
Twitter

Komut Satırı(CMD) Kullanarak Sürücü Harfi Ekleme/Silme/Değiştirme

1-) Windows arama kısmına CMD yazarak arama sonuçlarında çıkan “Komut İstemi(CMD)” adlı programa sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.

İşletim sistemi açılmıyorsa ya da işletim sistemini boot etmeden bu işlemi yapmak istiyorsanız, komut satırına nasıl gireceğinizi Komut Satırı(CMD) Kullanarak Windows Güncellemesi Kaldırma yazımda anlatmıştım.

2-) Açılan pencereye diskpart yazarak Diskpart programına geçiş yapın.

3-) Diskpart komut satırına list volume yazarak bilgisayarda takılı disklerin bölümlerini görüntüleyin.

4-) select volume yazıp bir boşluk bırakarak harfinde değişiklik yapmak istediğiniz bölümün numarasını yazın. Bölüm numaraları list volume yazdığınızda gözükecek.

5-) Bölüm seçtikten sonra harf atamak için assign letter C, harf silmek için remove letter C komutlarını verebilirsiniz. Buradaki C atamak istediğiniz harf oluyor.

6-) Harf atarken hata ile karşılaşırsanız, atamak istediğiniz harf başka bir sürücü bölümü tarafından kullanılıyordur. Önce o bölümün harfini silmeli ya da değiştirmeli daha sonra tekrar harf atamayı denemelisiniz.

Gürkan ATILGAN avatar

Gürkan ATILGAN

Müzikle uğraşır, fotoğraf çeker, teknolojiyle yakından ilgilenirim.

More Posts - Website

Follow Me:
Twitter

Komut Satırı(CMD) Kullanarak Windows Güncellemesi Kaldırma

Bir güncellle sonrası bilgisayarınız açılmaz hale gelebilir. Bilgisayarınızı açamadığınız için yapılan güncelleştirmeyi kaldırmanız mümkün olmaz. Böyle durumlarda bilgisayarınız açılırken gelişmiş başlatma seçeneklerine girerek komut satırını açabilir ve aşağıda adım adım anlatacağımız işlemi uygulayarak açılmama sorununa neden olan güncellemeyi kaldırabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için hangi güncelleme sonrası bu sorunun başladığını bilmeniz, o güncellemenin numarasını biliyor olmanız gerekmekte. Yaşanan sorun genel bir sorun ise bu sorunu yaşayanlar tarafından ya da Microsoft tarafından sorunlu güncelleme numaraları zaman zaman yayınlanarak bildirilmekte. Yani bilgisayarınız açılmıyor ve sorunun son yaplan güncellemeden kaynaklandığını düşünüyor ama numarasını bulamıyorsanız, ufak bir google araması ile bulabilmeniz olası.

Ayrıca her zaman sonuç alamasak da komut istemi üzerinden güncelleme numaralarını öğrenmek için aşağıdaki komutları sırasıyla uygulamayı deneyebilirsiniz.

 * C:
 * cd WINDOWS\system32
 * wmic qfe list brief /format:table

Bilgisayarın açılmadığı durumlarda yukarıdaki komutlar çalışmaz ve herhangi bir sonuç vermez ise malesef google aramasından başka çare kalmıyor.

Bilgisayarınız sorunsuz açıldığı durumlarda güncelleme geçmişinden ya da Denetim Masası'ndaki "Programlar ve Özellikler" kısmından yararlanabilirsiniz.

Komut Satırı(CMD) Kullanarak Windows Güncellemesi Kaldırma

Adım 1 : Bilgisayarımız açılırken gelişmiş ayar moduna girmek için F8 tuşuna basılı tutun. Windows logosu görünmeden önce F8 tuşuna basmanız gerekir. Windows logosu görünürse, Windows oturum açma ekranı görününceye kadar beklemeniz ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar denemeniz gerekir.

Adım 2 : “Bir seçenek belirleyin” yazılı ekranla karşılaştığınızda “Sorun Gider” seçeneğine tıklayın.

Adım 3 : “Sorun Gider” menüsü göründüğünde “Gelişmiş Seçenekler” seçeneğinde tıklayın.

Adım 4 : “Gelişmiş Seçenekler” menüsü göründüğünde “Komut İstemi” seçeneğinde tıklayın.

Adım 5 : Sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın.

 * C:
 * cd WINDOWS\system32
 * wusa /uninstall /kb:<ilgili güncelleme numarası>

Adım 6 : Güncellemenin kaldırılmasının ardından komut isteminden çıkarak ekrandaki “Çık ve Windows ile devam et” seçeneğini kullanarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Adım 7 : Bilgisayarınız sorunsuz olarak açılırsa, sorun güncellemeden kaynaklıdır ve güncelleme kaldırma işlemi başarılı olmuştur. Sorunun tekrar etmemesi için otomatik güncelleme almayı kapatmanızı öneririz. Eğer bilgisayarınız hala açılmıyorsa güncellemeden kaynaklanmayan bir sorun olma ihtimalini göz önünde bulundurun.

Gürkan ATILGAN avatar

Gürkan ATILGAN

Müzikle uğraşır, fotoğraf çeker, teknolojiyle yakından ilgilenirim.

More Posts - Website

Follow Me:
Twitter