Spikerlik ve Sunuculuk Kursları Hakkında Bilgi

Bu yazımızdaki amacımız; medya eğitimlerinde özellikle spikerlik ve sunuculuk kurslarında pratik eğitimin önemini anlatabilmek, ayrıca ödeyeceğiniz eğitim bedelinin karşılığını son kuruşuna kadar alabileceğiniz eğitim kuruluşlarını tespit edebilmenizdir. Yayın kuruluşlarının istediği yönde alacağınız eğitim, istihdam konusunda sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

Nedir bu Spikerlik ve Sunuculuk Kursları?

Bildiğiniz gibi günümüzde spikerlik ve sunuculuk okulu ya da üniversitesi bulunmamaktadır. Günümüzde ekranlardan tanıdığımız birçok spiker veya sunucu çeşitli fakülteler ve bölümlerden mezun olmuşlardır. İletişim fakülteleri ve Radyo Televizyon Sinema fakülteleri bu mesleğin okulu gibi görünse de uygulama da çok eksik oldukları görülmektedir. İşte özel kurslar bu noktada karşımıza çıkıyor. İletişim fakültesini bitiren öğrenciler bile üniversite eğitimlerinden sonra kendilerini geliştirmek ve sektör ihtiyaçlarına uyum sağlamak için spikerlik ve sunuculuk kurslarını tercih etmektedir. Bu kurslar hızlandırılmış eğitimlerle 3-4 ay gibi kısa bir zamanda bu eğitimleri tamamlamaktadırlar. Genellikle uygulamalı eğitimler tam donanımlı stüdyolarda yapılmaktadır. Diksiyon, prompterdan haber okumak, reji bağlantıları, canlı yayın uygulamaları ve sokak röportajları gibi bir spikerin sahip olması gereken bütün bilgiyi vermektedir.
Günümüzde bir spiker bütün donanıma sahip olmalıdır. Editörlük, muhabirlik, spikerlik ve sunuculuk yapabilmelidir. Çağdaş medya spikeri, kendi haberini bulan, onu yazabilen ve sunabilen kişi olara geçmektedir.
Bir spiker adayı spikerlik kursu ararken yukarıda bahsettiğimiz bütün eğitimleri verebilen bir medya akademisi bulmalıdır. Araştırmalarını bu doğrultuda yapıp en doğru spikerlik kursuna kayıt olmalıdır. Doğru bir spikerlik kursu meslek sahibi yaparken, yanlış tercih edilen bir kurs ise hem zaman yönünden hem de maddi yönden kayıp olacaktır.

Gerçek bir direksiyonun başına geçmeden, otomobil kullanmayı öğrenmek mümkün mü?

Bir örnek verecek olursak;

Çok iyi ve başarılı bir direksiyon hocasının size araç kullanmayı pratik yaptırmadan sadece teorik olarak sınıflarda anlatarak öğretmeye çalıştığını farz edelim. Sizce ne kadar öğretebilir? Araç başında olmadan, trafiği yaşamadan, gerçek bir direksiyonun başına geçmeden, aracı kullanmayı öğrenmek sizce mümkün müdür?

İşte bu örnekten yola çıktığımızda klasik eğitim veren kuruluşlardan alınacak spikerlik ve sunuculuk kursları sadece diksiyon ağırlıklı ancak teknik imkanları sınırlı uygulamalar ile sınırlı kalmakta. Bu da eğitmen ne kadar iyi olursa olsun yeterli olmayacaktır. Eğitmenin tek başına yapabileceği bir şey maalesef yoktur.

Spiker sadece haber okuyan veya sunan bir kişi midir?

Bir spiker veya sunucuya sadece haber okuyan veya sunan bir kişi olarak bakılmamalıdır. Bir spikerin aynı zamanda muhabirlik ve habercilik ruhuyla bir haberin masaya gelene kadar ki tüm aşamaları bilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu sistemdeki zincirin parçası olmayı öğrenmeyen kişilerin ise haber merkezlerinde çalışabilme ihtimalleri çok zayıftır.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda ulaştığımız sonuca göre ulusal haber kanallarının yöneticilerinin tavsiyesi ve sektörün tecrübeli spikerlik ve sunuculuk kursu ebm medya akademisi teknik anlamda çok farklı ve gelişmiş bir hizmet sunmaktadır. Uygulamalı eğitimler konusunda daha çok fikir sahibi olabilmeniz için kurumun internet sitesindeki fotoğraf ve video galerilerini inceleye bilirsiniz. Ayrıca yine kurumun internet sitesindeki spikerlik kursu makalesini okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir